6 tipov, ako sa zbaviť jaziev a nabrať stratené sebavedomie

Jazvy sú obvyklým následkom poranenia, úrazu, operácie, akné, alebo ovčích kiahní. Často sa za ne hanbíme a zároveň nám uberajú na kráse a na sebavedomí. S odstránením jaziev by sme mali začať čo najskôr, aby sa koža čo najlepšie zregenerovala a následky neboli tak viditeľné. Preto na nič nečakajte a začnite hneď! Prinášame vám niekoľko tipov, ako postupovať pri ich odstránení.

6 tipov, ako sa zbaviť jaziev a nabrať stratené sebavedomie
6 tipov, ako sa zbaviť jaziev a nabrať stratené sebavedomie (Foto: PR)

1. Konajte hneď!

Keď už máte čerstvú jazvu po akné alebo po odstránení stehov, na nič nečakajte! Neustálym odkladaním návštevy lekárne alebo svojho dermatológa nikdy nič nevyriešite a hlavne Vás čaká nepekná „pamiatka“.

2. Poraďte sa s lekárom

Máte jazvu po operácii alebo napr. po úraze? Poraďte sa s vaším ošetrujúcim lekárom, on sám bude najlepšie vedieť, akú liečbu zvoliť. V dnešnej dobe si môžete vybrať z rady liečebných procedúr – od chirurgického zákroku, ošetrenia jazvy laserem, až po vybratie kvalitnej masti či gélu.

3. Nepodceňujte domácu starostlivosť

Aby jazva zostala hladká, pružná, odolná a omnoho menej viditeľná, je potrebné sa o tkanivo starať a liečiť ho už vo chvíli, kedy sa rana hojí. „Hlavné pravidlo znie: musíte udržovať kožu jemnú a vláčnu a pravidelne (i niekoľkokrát denne) ju natierať hojivou masťou či gélom – napr. Beta Glucan gel obsahuje beta glukan z hlivy ustricovitej a výrazne prispieva k regenerácii pokožky. Je ideálnym pomocníkom v domácom boji proti jazvám,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly zo spoločnosti Natures.

4. Pozor na slnko!

Jazvu nevystavujte extrémnym teplotám – mrazu ani teplu – po dobu jedného roka. „Chráňte pokožku pred UV žiarením, ktoré obsahuje slnečné lúče, pomocou opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom. Jazva bude už navždy náchylnejšia ako jej okolie. Spáli sa ďaleko rýchlejšie a na tele Vám ešte viac vynikne. V lete aplikujte na jazvu vždy krém s vysokým UV faktorom,“ vysvetľuje Ing. Stanislava Bulková zo spoločnosti BIOR.

Odporúčanie: ALGA MARIS BIO krém na opaľovanie pre deti SPF 50+, BIOR, www.bior.sk, 100 ml, predaj v bioobchodoch, od 19,20 €

6 tipov, ako sa zbaviť jaziev a nabrať stratené sebavedomie
6 tipov, ako sa zbaviť jaziev a nabrať stratené sebavedomie (Foto: PR)

5. Masírujte!

Tlaková masáž slúži k zlepšeniu pooperačného hojenia jazvy – zlepšuje jej prekrvenie a pružnosť. S touto technikou sa začína hneď ako je rana zahojená (1 – 2 týždne po odstránení stehov). Tlaková masáž se robí pomocou bruška prstov, ktorým masírujete jazvu a jej okolie. Prstom tlačíte na jednotlivé miesta jazvy po dobu až 30 sekúnd (tlak by mal byť taký veľký, že nechtové lôžko na prstu zbledne). Počkajte niekoľko sekúnd a pokračujte o kúsok ďalej. Masáž je potrebné robiť s citom, bez nadmerného zaťaženia. Vyvarujte sa prechádzaniu jazvy prstom, môže dôjsť k poškodeniu. Masáž môžete robiť i niekoľkokrát za deň, ale kožu vždy pred masážou dobre premastnite krémom či olejom.

6. Ako na staršiu jazvu?

Ak sa k liečbe jazvy pristúpi s veľkým odstupom času alebo sa vytvorí keloidná jazva, ponúka sa ošetrenie laserom alebo plastickou operáciou. Laser účinne stimuluje bunkové procesy, ktorých výsledkom je efektívnejšia a rýchlejšia obnova, zlepšenie vstrebávania životne dôležitých živín pre regeneráciu organizmu, podporu produkcie kolagénu a ATP energie v kožných bunkách.

Text:PR