Ako bojovať proti stresu? Naše 3 tipy

Stres sa stal súčasťou nášho každodenného života. Prechádzame si ním v práci, škole a často aj v súkromnom živote. Ak sme vystresovaní väčšinu času, tak to môže dokonca ovplyvniť aj naše zdravie. Ako každý deň bojovať proti stresu? Toto sú 3 naše jednoduché tipy, ktoré sú vhodné pre každú vekovú kategóriu.

Ako bojovať proti stresu? Naše 3 tipy (Foto: unsplash.com)

Cvičenie a dychové cvičenia

Obe tieto veci viete zaradiť do svojho každodenného života a zaberú vám len pár minút do dňa. Čo sa týka dychových cvičení, tak vedci potvrdili, že pomalé a hlboké dýchanie dokáže telo aj myseľ upokojiť. Už len 15 minút hlbokého a kontrolovaného dýchania znižuje reaktivitu nervových buniek, ktoré sa zapájajú počas stresu. Cvičenie bojujúce proti stresu nemusí byť nejako namáhavé, stačia správne pohyby. Nájdite si videá na internete zamerané na upokojenie, strečing alebo jogu.

Správna strava

Strava vplýva na všetko. Na vaše zdravie, postavu a práve aj stres a činnosť nervového systému. Výskumy dokazujú, že zdravá strava má vplyv na duševné zdravie. Snažte sa do svojho jedálnička zaradiť čo najviac ovocia a zeleniny, rýb, strukovín aj chudého mäsa. Najlepšia je proti stresu strava s názvom „stredomorská diéta“, ktorá sa zameriava práve na spomínané potraviny.

Dôležité je, ako začnete svoj deň

Začiatok dňa je kľúčový pre celý jeho priebeh. Ak ho začnete tou „nesprávnou nohou“, tak vás bude sprevádzať zlá nálada a stres celý deň. Skúste skôr vstať, aby ste mali dostatok času na všetko a nestresovali, že nestíhate. Vytvorte si ranné rituály, ktoré vás upokoja a dodržiavajte ich každý deň. Snažte sa myslieť ráno na to pozitívne, čo vás počas dňa čaká, nie na problémy a starosti.