Čo robiť, ak vaše dieťa netoleruje laktózu

Deficit laktázy alebo intolerancia laktózy je ochorenie, ktorého hlavným príznakom je znížená absorpcia mliečnych výrobkov. Ochorenie sa diagnostikuje od prvých mesiacov života, pretože v tomto veku je materské mlieko hlavnou potravou dieťaťa.

Čo robiť, ak vaše dieťa netoleruje laktózu
Čo robiť, ak vaše dieťa netoleruje laktózu (Foto: unsplash.com)

Laktáza je enzým syntetizovaný črevnými enterocytmi. Hlavnou funkciou tohto enzýmu je rozklad laktózy – hlavnej zložky akéhokoľvek mlieka, ktorý ak nefunguje správne, môžeme hovoriť o intolerancii. Ak sa objaví nepríjemná intolerancia laktózy aj u vášho potomka, mali by ste zvážiť niekoľko dôležitých faktorov.

Zásady liečby

Intolerancia laktózy nie je vždy dôvodom na odmietnutie dojčenia. Môžete dojčiť svoje dieťa a laktóze budú pomáhať prípravky obsahujúce laktázové enzýmy. Aj týmto spôsobom môžete časté bolesti bruška eliminovať.

Nie je potrebné ani úplne vylúčiť potraviny a nápoje s laktózou. Sú bohaté na vápnik a sú pre telo dôležité!

Ľudia s nedostatkom laktázy sú schopní stráviť rôzne množstvá laktózy. Štúdie ukazujú, že väčšina pacientov môže konzumovať 12 g laktózy, čo je asi pohár mlieka, bez príznakov alebo so symptómami v ľahšej forme. Preto možno stačí zmeniť len množstvo.

Vyhľadajte lekára a vhodné náhrady mlieka

V niektorých prípadoch vám môže lekár predpísať lieky na nahradenie laktázy, ktoré pomáhajú metabolizovať laktózu z mlieka a mliečnych výrobkov.

Ak však chcete variť v mlieku alebo ho piť v káve, môžete ho nahradiť jeho rastlinnou formou: kokosovou, sójovou, mandľovou alebo ovsenou. Možností je naozaj veľa.

U malých detí je to ale najmä zmena jedálnička, pretože na jeho základe je založený obsah materského mlieka. Ak si však neviete rady, navštívte detského lekára, ktorý vám poradí, ako toto obdobie zvládnuť.

Text:PR