Oplatí sa podstúpiť tortúru s názvom črevná sprcha? Výhody a nevýhody, o ktorých ste možno nevedeli

Dnes sme zvyknutí nielen navštevovať lekárov, ale pri chronických problémoch vyhľadávať aj alternatívne spôsoby liečby. Patrí medzi ne aj črevná sprcha, nazývaná kolonohydroterapia. Podľa niektorých odborníkov má obrovské množstvo výhod, podľa ďalších je zasa nezdravá. Kde je teda pravda?

Oplatí sa podstúpiť tortúru s názvom črevná sprcha? Výhody a nevýhody, o ktorých ste možno nevedeli
(zdroj: unsplash.com)

Nie je to klystír

Pri črevnej sprche ide v podstate o mechanickú očistu hrubého čreva. Vychádza zo staroindickej medicíny. Ak potrebujete detox, prípadne omladzovaciu kúru, môže sa stať, že vám niekto odporúča práve črevnú sprchu. Vaše črevo sa naplní vodou, potom sa pomocou špeciálnej masáže priebežne vypúšťa tekutina aj s toxickým odpadom, nánosmi a usadeninami. Častokrát si ľudia zamieňajú črevnú sprchu s klystírom, ale nejde o to isté. Pri črevnej sprche sa totiž črevo napĺňa vodou kompletne, pri klystíre len cca do jednej tretiny. Časovo vychádza celá procedúra na 45 až 60 minút, pričom samotná sprcha zaberie len polovicu z toho. Pred sprchou by ste deň nemali jesť nič mastné, sladké, surové ovocie alebo zeleninu a piť veľa čistej vody. Zdraví jedinci môžu tento „zákrok“ absolvovať aj dvakrát do roka.

Prevencia proti rakovine

Čo sa týka pozitívnych účinkov črevnej sprchy, odporúča sa napríklad pri ľahkých tráviacich ťažkostiach, alergiách, poruchách spánku, migréne, zápche, ale aj psychických problémoch, ako je náladovosť, agresivita alebo úzkosť. Odporúča sa aj ako pomoc pri onkologických, reumatických, močových a gynekologických chorobách. Mnohí lekári vidia v črevnej sprche prevenciu proti rakovine hrubého čreva. Črevnou sprchou si môžete aj upraviť telesnú hmotnosť pri nadváhe, netreba si ju však zamieňať za chudnutie, je to len dobrý štart pred nasledujúcou úpravou váhy. Po ukončení procedúry budete pociťovať hlavne fyzickú únavu. Samozrejme, na toalete potom odíde z vášho tela zvyšok vody, ale nemusíte sa báť, že by sa to udialo neovládateľne, ani žiadnych zvukov, pachov alebo iných problémov počas zavádzania vody do čreva. Je to bezbolestné, nehrozí vám po tom žiadna strata dôstojnosti a nie je to ani tak finančne náročné, ako by sa mohlo zdať – vyjde vás len na niekoľko desiatok eur.

Odstráni aj zdravú mikroflóru – fakt, alebo mýtus?

Jednou z často prediskutovávaných nevýhod črevnej sprchy je vraj to, že vám spolu so škodlivinami odíde z čreva aj jeho zdravá mikroflóra. Nie je to však pravda, pretože naša črevná mikroflóra sa dá narušiť skôr liekmi, antibiotikami, chybným zložením tráviacich štiav alebo operačnými zásahmi. Niektorí lekári sa však domnievajú, že črevná sprcha predstavuje pre telo a črevá zbytočnú záťaž. Viaceré výskumy totiž poukázali na to, že ľudský organizmus má dostatočné mechanizmy na priebežné a sústavné zbavovanie sa nežiaducich produktov trávenia a metabolizmu, takže robiť to nasilu nemá zmysel. Ak máte aj vy pocit, že črevná sprcha je niečo, do čoho by ste v živote z rôznych dôvodov nešli, môžete skúsiť svoje črevá ozdraviť iným spôsobom. Sú to najmä vláknina a probiotiká. Vlákninu nájdete napríklad v ovocí a zelenine, strukovinách a celozrných potravinách. Dobré je tiež znížiť príjem nasýtených tukov, transmastných kyselín a rafinovaných cukrov. Udržujte svoje telo v pohybe a vždy myslite na pitný režim. Podporíte pohyb a pravidelné vyprázdňovanie čriev a možno dosiahnete síce po dlhšej dobe, no takmer rovnaký účinok ako po črevnej sprche.