Ste stále unavení? Možno je to kvôli potravinám!

Ospalosť počas dňa nie je veľmi vítaným javom. Obzvlášť, ak máte kopec pracovných povinností a doma vás čaká rodina, o ktorú sa treba tiež postarať. Ako predchádzať klipkaniu očí a túžbe natiahnuť sa na najbližší gauč? Možno vás prekvapí, že niekedy za tým stoja určité druhy potravín.

(zdroj: unsplash.com)

Keď trávime

Únava sa počas dňa najčastejšie objavuje po tom, ako sa výdatne najeme. Spája sa to so zmenou hladiny cukru v krvi a zvýšením prietoku krvi do tráviaceho traktu, kde je potrebná vyššia aktivita, preto na mozog toľko „prekrvenia“ neostáva. Niekedy únava súvisí aj s rôznymi začínajúcimi alebo aj pokročilými chorobnými procesmi v tele – hlavne, ak bývate unavení hneď ráno. A niekedy iba konzumujete nesprávne potraviny. Ktoré to sú?

Biely chlieb na raňajky radšej nie

Biele pečivo v súčasnosti nie je veľmi populárne. Či už ide o chudnutie, intoleranciu na lepok alebo jednoducho jeho výživové hodnoty, väčšina ľudí svoje zvyky upravila tak, aby sa mu vyhla. Neprekvapí preto fakt, že výrobky z bielej múky obsahujú takzvané rýchle uhľohydráty, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi, aktivujú tvorbu inzulínu, a preto sa následne hladina cukru rapídne prepadne. Výsledkom je únava, malátnosť a potreba ešte si niečo dať, pretože ani žalúdok nie je spokojný. Keď si teda najbližšie budete chcieť dať na raňajky biely rožok s maslom, radšej si to dvakrát rozmyslite.

Hýbať sa je zdroj energie

Ospalosť spôsobuje aj príjem bielkovín a jednoduché sacharidy. Najlepšie urobíte, ak ich príjem obmedzíte, prípadne jednoduché sacharidy vymeníte za komplexné. Určite sa vyhnite fast-foodu a radšej jedzte viac menších porcií denne, než by ste sa mali poriadne najesť len raz-dvakrát. Jedálniček obohaťte o minerály a vitamíny potláčajúce únavu (vitamín C, horčík, železo). Dôležité je aj dodržiavať optimálny denný príjem makronutrientov. A v neposlednom rade nezabúdajte ani na dostatok fyzickej aktivity, pretože tá vám zaistí energiu napriek tomu, že nejakú pri nej aj vydáte. Stačí aj krátka rezká prechádzka na čerstvom vzduchu a hneď budete aj vy čerstvejší.