Ako správne kŕmiť domácich miláčikov?

Chcete svojmu domácemu miláčikovi dopriať len to najlepšie? Granule pre mačky a granule pre psov by ste mali mať po ruke vždy, pretože obsahujú všetko, čo zviera potrebuje. Určite je dobré, keď im občas stravu niečím aj spestríte. Pozor ale musíte dať na potraviny, ktoré by im mohli uškodiť.

Ako správne kŕmiť domácich miláčikov?
Ako správne kŕmiť domácich miláčikov? (Foto: slovakia.husse.com)

Ako si vybrať dobré kŕmenie psa?

Granule sú najčastejšie používané krmivo. Ide o kompletné krmivo, ktoré obsahuje všetko, čo vás pes potrebuje. Vybrať si ale musíte kvalitné granule pre psov, ktoré neobsahujú farbivá ani umelé konzervačné látky. Naopak, mali by sa v nich nachádzať živočíšne bielkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály.

Sledujte aj to, či je v granulách mäso alebo iba aromatizované vedľajšie mäsové produkty. Pokiaľ má váš psík alergie, trpí nadváhou alebo je po sterilizácií vyberte mu špeciálne granule, ktoré svojim zložením zodpovedajú jeho potrebám.

Granule môžete dopĺňať konzervami pre psov, ale aj tu je mimoriadne dôležité sledovať zloženie. Neraz totiž obsahujú už spomínané vedľajšie produkty, teda rôzne zvyšky zo spracovania mäsa. Ideálne by v nich mali byť kúsky mäsa a žiadne arómy a farbivá. Dávkovanie krmiva je individuálne a závisí od veku, aktivity aj veľkosti psa.

Nevynechajte ani kŕmenie pre mačku

Mačky taktiež potrebujú vyváženú stravu a tú im dokážu zabezpečiť granule pre mačky. Určite nekŕmte mačku krmivom pre psov a naopak. Každé zvieratko potrebuje niečo iné a nevhodná strava im môže spôsobiť problémy. Pri výbere krmiva pre mačky platí to isté, ako v prípade psov – žiadne arómy, farbivá a konzervačné látky.

Mačka je mäsožravec, takže nepohrdne ani kúskom surového mäsa. Myslite ale na pravidelné odčervovanie. Zabudnúť by ste mali na to, že mačke treba dávať mlieko. Dospelá mačka môže mať z mlieka dokonca zažívacie problémy. Tekutiny si dopĺňa vodou, prípadne šťavou, ktorá sa nachádza v konzervách.

Text:PR