Nakupujete radi cez internet? Pozor na bezpečnosť – 6 rád, ako sa vyhnúť podvodníkom

Novodobá éra a vlny pandémie, ktoré za sebou máme, prajú nakupovaniu online. Zvykli sme si tiež na to, že z pohodlia domova sa nakupuje príjemnejšie a jednoduchšie, než v davoch ľudí v obchodných centrách. Aj nakupovanie cez internet však má svoje riziká a my vám dnes prinášame niekoľko tipov, ako ich včas rozpoznať.

Nakupujete radi cez internet? Pozor na bezpečnosť – 6 rád, ako sa vyhnúť podvodníkom
(zdroj: unsplash.com)

Dobre si všimnite kontaktné údaje

Ani v bežnom živote nenakupujete v obchodoch, ktoré nemajú pokladňu, označenie alebo personál. Myslite na to aj pri nákupoch online – overený e-shop by mal mať v hlavičke alebo v päte stránky kontakt a v ňom uvedené všetky náležitosti, ako adresa, IČO, prípadne DIČ a ideálne aj zápis v Obchodnom registri. Akonáhle je tam iba kontaktný formulár, je jasné, že niečo nie je v poriadku. Vyhľadať si už v dnešnej dobe viete e-shop aj na sociálnych sieťach, kde si môžete prečítať nejaké recenzie zákazníkov, prípadne si opäť overiť dôveryhodnosť daného obchodu. Ďalšou dôležitou súčasťou stránky e-shopu by mal byť aj reklamačný poriadok. Ak tam opäť e-shop nemá nič, len e-mail, na ktorý sa môžete v prípade reklamácie obrátiť, je to jednoznačný podvod.

Veľké zľavy sú vždy podozrivé

Tovar z akokoľvek overeného a dôveryhodného e-shopu si skontrolujte hneď pri prevzatí od kuriéra alebo na výdajnom mieste. Ušetríte si tým kopec času a možno aj peňazí, pretože pri neprevzatí zásielky sa spíše reklamačný protokol a ak je tovar skutočne poškodený, náklady na jeho výmenu hradí odosielateľ, prípadne kuriérska spoločnosť. V inom prípade to ostáva na vás. Nenechajte sa nalákať na úžasné zľavy. Pôvodné ceny bývajú obvykle vymyslené a hodnota ponúkaného tovaru je často polovičná aj po ponúknutej zľave. Použite niektorý z internetových portálov na porovnanie cien a hneď v tom budete mať jasno. Ak hľadať zľavy, tak len cez dobre známe stránky, najviac výpredajov na jednom mieste nájdete na https://www.kuponyzdarma.sk/vypredaje/. Na stránkach nájdete len platné zľavové kódy a skutočne výpredaje so zľavami aj v desiatkach percent.

Pozor na „fejky“

S veľkými zľavami súvisí aj problém originality výrobkov. Ak natrafíte na značkové okuliare za zlomok bežnej ceny, celkom iste si objednávate lacnú čínsku napodobeninu. Známe značky majú obvykle jeden oficiálny e-shop, prípadne ich nájdete na overených e-shopoch s módou, ktoré ponúkajú rôzne značky. Určite ale neverte rôznym stránkam typu www.adidas-for-sale.com a podobne.

Na záver ešte niečo o najväčšom strašiaku – online platbe. Mnoho zákazníkov sa stále bojí zvoliť túto možnosť platby, pretože sa boja, že prídu o všetky svoje peniaze. Je však málo pravdepodobné, že by sa to stalo – museli by ste niekomu dať svoje údaje na prihlásenie do internet bakingu alebo sa prihlasovať cez verejnú wifi sieť, kde je šanca, že vaše údaje odchytí hacker. Mnohé slovenské e-shopy majú navyše tzv. platobné brány, ktoré dbajú na bezpečnosť vašej karty aj na tú svoju. V prípade, že naozaj uprednostňujete fyzickú platbu, môžete zvoliť dobierku. Väčšina veľkých e-shopov ju umožňuje.