Vazektómia: Populárne riešenie problémovej antikoncepcie u mužov

Vazektómia je chirurgická operácia, ktorá predstavuje pre mužov trochu viac zasahujúci zákrok na tele. V poslednej dobe je ale veľmi žiadaný, pretože rieši problém antikoncepcie aj u mužov. Nemali by sme si to však zamieňať s klasickou kastráciou, pretože v tomto prípade si zachovávajú semenníky svoju funkciu naďalej.

Vazektómia: Populárne riešenie problémovej antikoncepcie u mužov
Vazektómia: Populárne riešenie problémovej antikoncepcie u mužov (Foto: urologicka-klinika.sk)

Dôvodom na vykonanie chirurgickej sterilizácie môže byť: neochota manželov mať deti zo sociálnych alebo zdravotných dôvodov a neznášanlivosť voči iným antikoncepčným metódam. Základom môže byť aj duševné alebo dedičné ochorenie. Ak by ste plánovali vazektómiu aj vy, prinášame vám niekoľko informácii, ktoré vás presvedčia o tom, že z vašej strany nie je dôvod na žiadny strach a obavy.

Ako prebieha proces sterilizácie mužov

Po takejto operácii teda človek-muž stráca schopnosť mať deti. Metóda je ale prijateľná len pre tých, ktorí sú si absolútne istí, že ich už v budúcnosti vôbec neplánujú.

Strach z nadchádzajúcej operácie a z dlhodobých následkov sú pomerne rozšírené. Sterilizácia ale v žiadnom prípade neovplyvňuje sexuálnu túžbu, potenciu a erekciu. Operácia poskytuje 100 % účinok a nemá nič spoločné s kastráciou. Po nej zostáva pacient plnohodnotným mužom len s tým rozdielom, že jeho spermie nemajú možnosť a schopnosť oplodniť ženu.

Hormonálne pozadie tým ale nie je narušené a semenníky naďalej fungujú. V mnohých prípadoch sa jednoduchosť tohto zákroku prirovnáva k bezbolestnej obriezke, ktorú si muži volia tiež zo svojich špecifických dôvodov.

Vazektómia spočíva v zablokovaní semenovodu, čím sa zabraňuje priechodnosti spermií. Operácia je jednoduchá, trvá približne 15 minút a zvyčajne sa vykonáva ambulantne pod lokálnou anestézou.

Pooperačné obdobie

Pod podmienkou normálneho zdravotného stavu a neprítomnosti bolesti, môže byť pacient prepustení zo špeciálneho zdravotníckeho zariadenia už do pol hodiny po operácii. Počas dvoch dní sa musíte ale vyhýbať fyzickej aktivite.

Po určitom čase je potrebné opäť prísť do ordinácie lekára a vykonať analýzu nedostatku spermií. Ten vás poučí o všetkom dôležitom, čo bude nasledovať po tomto zákroku, ktorý ste sa rozhodli úspešne absolvovať.

Text: PR