Na čo zavesiť záclony alebo závesy? Máme pre vás 3 tipy

Keď prídete do bytu, kde chýbajú záclony alebo závesy, tak to pôsobí dosť zvláštne, nemyslíte? Aj keď sa niekedy zdajú nepraktické a neustále zavadzajú pri otváraní okien, tak predsa len majú svoj zmysel. Vďaka nim vyzerá miestnosť útulnejšie a hlavne vám susedia nevidia do vnútra. Závesy a záclony sú aj skvelým doplnkom do interiéru. Viete akými spôsobmi je možné zavesiť záclony? 

Na čo zavesiť záclony alebo závesy? Máme pre vás 3 tipy
Na čo zavesiť záclony alebo závesy? Máme pre vás 3 tipy (Foto: pixabay.com) 

Skôr, než sa do tohto celého pustíte, tak si premyslite, či idete vešať len záclony alebo záclony so závesmi. Od toho závisí akú koľajnicu/tyč a nosník budete potrebovať. Ak vešiate len záclonu, tak vám stačí jednoduchá tyč s jednoduchým nosníkom a v druhom prípade zvoľte dvojitú závesnú tyč a dvojitý nosník. Než začnete toto upevnenie vŕtať do steny, tak sa uistite, že netrafíte káble alebo železo v stenách. A nebojte sa, že by boli záclony alebo závesy out, veď si prečítajte tento článok.

Záclonová tyč

Môžete si ich vybrať presne podľa predstáv, keďže sa na trhu nachádzajú v tých najrôznejších dizajnoch. Pri záclonových tyčiach máte na výber druhy podľa dĺžky, hrúbky a farby, typu nosníkov, ukončenia a krúžkov. Najjednoduchšie je vybrať si celú zostavu, kde máte všetky tieto komponenty zvolené vopred. Vyberať a umiestniť záclonovú tyč by ste mali takto:

  • ak je tyč dlhšia, než 2 metre, tak potrebný stredový nosník
  • ak chcete mať blackoutové závesy, tak si vyberte širší priemer tyče

Existujú 3 špecifické druhy záclonových tyčí – roztiahnuteľné, tyče s koľajničkami a rozperné tyče. Roztiahnuteľné tyče sú oveľa viac flexibilnejšie ako iné typy. Záclonové tyče s koľajničkami majú hlavne tú výhodu, že vďaka nim môžete mať záclony dekoratívne dotiahnuté až pri stene. No a rozperné tyče sa inštalujú bez vŕtania, sú ideálne do výklenkov, no ich nosnosť je prispôsobená len pre ľahšie záclony a závesy.

Záclonová koľajnica

Najlacnejší a zároveň najjednoduchší spôsob, ako si môžete záclony a závesy  zavesiť. Čo sa týka materiálu záclonových koľajníc, tak najčastejšie sa vyrábajú z hliníka alebo dreva. To, či chcete mať zavesené len záclony alebo aj závesy sa odráža na počte koľajníc. Ak vám to vychádza dĺžkou na viac ako 5 metrov, tak je potrebné na uchytenie použiť stredový nosník.

Na čo zavesiť záclony alebo závesy? Máme pre vás 3 tipy (Foto: pixabay.com)

Poznáme tri tipy týchto záclonových koľajníc – hliníkové, drevené alebo flexibilné koľajnice. Hliníkové koľajnice sú celkovo najlacnejším tipom. Väčšinou nájdete len jednoradové, no ak ich skombinujete, tak si viete svojpomocne vytvoriť týmto spôsobom dvoj a viac radové. Drevené koľajnice sú vytvorené z dreva potiahnutého dyhov a vyrábajú sa hlavne dvoj a viac drážkové. Posledné, flexibilné koľajnice sú tvarovateľné a vyrábajú sa v maximálnej dĺžke 350 cm.

Lankové systémy

Moderný, minimalistický a jednoduchý spôsob zavesenia závesov a záclon. Dajú sa umiestniť nie len nad okná, ale aj na strop, prípadne na boky múrov. Na lanko sa potom používajú žabky alebo háčiky, výber spôsobu uchytenia je na vás. Dĺžka lanka býva väčšinou do 5 metrov.

Ak si kúpite dlhšie lanko a potom ho budete skracovať, tak ho oblepte v mieste strihu lepiacou páskou. Tak zabránite štiepeniu lanka. Dávajte si pozor aj na váhu závesov, vyberajte si radšej tie ľahšie. V opačnom prípade by sa mohlo lanko pretrhnúť a pri veľkom napnutí až prasknúť.