Čo je lepšie – bývanie v byte alebo dome? V tomto článku nájdete odpoveď!

Aj vy ste sa vždy snažili prísť na to, či je lepšie bývanie v dome alebo v byte? Jedným argumentom bolo to, že máte v dome viac priestoru a väčšie súkromie, no naopak bývať v byte môžete v centre mesta a strávite oveľa menej času upratovaním. Často to býva tak, že tí, ktorí odmalička bývali v dome, tak si na byt veľmi ťažko zvykajú, no a tým z bytu sa zdá práca okolo domu príliš náročná. Čo je teda lepšie, bývanie v dome alebo v byte? 

Čo je lepšie – bývanie v byte alebo dome? V tomto článku nájdete odpoveď! (Foto: unsplash.com)

Bývanie v dome

Práve bývanie v dome je snom pre väčšinu z nás. Plánujeme si splniť všetky naše sny ohľadom nášho vysnívaného bývania, kde už pravdepodobne zostaneme bývať navždy. Zaujímavé je, že napríklad pre Američanov je naozaj zvláštne zostať celý život na jednom mieste. Pre nich je skôr typické neustále sťahovanie a zmeny prostredia. Ale vráťme sa späť k téme. Výhodami bývania je určite súkromie, vlastná záhrada a dostatok priestoru na život. Taktiež nemáte pravdepodobne problém s parkovaním a asi aj oveľa menej konfliktov so susedmi ohľadom využitia prostriedkov na opravu bytovky.

Aké sú ale nevýhody bývania v rodinnom dome? Hneď prvým, a asi najzásadnejším mínusom, je finančná stránka. Náklady na život sú oveľa vyššie ako v byte. Predsa len, keď si vezmete, aký veľký priestor treba v zime vykurovať, tak je to poriadny rozdiel. Pozor aj na bezpečnosť vášho domu, o ktorej sme písali v tomto článku. Taktiež je to údržba, či už rekonštrukcia strechy, fasády alebo rastlinstva v záhrade. Aj to sú starosti navyše, na ktoré netreba zabúdať.

Život v byte

Mnohí z nás vyrastali na veľkých sídliskách a považujú to za najlepšie obdobie svojho života. Mali sme svoj priestor, kamarátov, blízko do školy aj do obchodu. Toto sú najväčšie výhody bývania v centre. A presne takýmto bývaním sú napríklad byty v Bratislave. Výhodou je aj menšia spotreba času pri upratovaní, takže je takéto bývanie ideálne pre ľudí, ktorí v práci trávia viac času. Výhodou je aj to, že sú náklady každý mesiac približne paušálne. A ak sa už vyskytnú nejaké náklady navyše, tak sú to oveľa menšie investície ako pri rodinnom dome. Ak hľadáte byty na predaj v Bratislave, tak je dobré pozrieť sa na niektoré z novostavieb, ktoré vám poskytnú všetko, čo požadujete k spokojnému životu v centre diania.

Čo je lepšie – bývanie v byte alebo dome? V tomto článku nájdete odpoveď! (Foto: pixabay.com)

Bývanie v byte má aj svoje nevýhody a väčšinou sú to opačné vlastnosti k výhodám rodinného domu. Menej súkromia, absencia priestoru na „výbeh“, väčšia úžitková plocha a pravdepodobne komplikovanejšie vzťahy so susedmi. Pre každého z nás sú tieto parametre inak dôležité, no za nás odporúčame pre tie mladšie generácie skúsiť si život v centre diania a potom si postaviť svoje hniezdočko lásky v podobe rodinného domu niekde „na konci sveta“.