20-ročná Trnavčanka Viera Božíková vyhrala 3.miesto na majstrovstvách sveta v bodyfitness

Len 20-ročná Slovenka Viera Božíková je jednou z úspešných žien, ktoré reprezentujú našu krajinu v zahraničí. Dva roky po sebe sa v rámci bodyfitnessu, ktorému sa venuje už päť rokov, umiestnila na popredných miestach na majstrovstvách sveta. Najnovšie získala titul 2.vicemajsterky sveta za 3.miesto na majstrovstvách sveta v bodyfitness v Ekvádore.

20-ročná Trnavčanka Viera Božíková vyhrala 3.miesto na majstrovstvách sveta v bodyfitness
20-ročná Trnavčanka Viera Božíková vyhrala 3.miesto na majstrovstvách sveta v bodyfitness (Foto: PR)

Čaro posilňovania objavila vďaka svojmu otcovi vo svojich štrnástich rokoch a o rok neskôr už stála na súťažnom pódiu. Jej najväčšou motiváciou vždy bolo nominovať sa na majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať koncom tohto roka v Ekvádore. Príprava na tento významný míľnik v jej kariére v rámci bodyfitnessu je pomerne náročná, možno viac, ako by ste si mysleli. Strava, ktorú musí Viera dodržiavať, aby sa udržala v dobrej kondícii, je veľmi prísna a málo pestrá. Navyše, každý deň absolvuje dvojfázové tréningy, do ktorých musí dať všetku silu, a tak jej veľa energie nazvyš nezostáva. S náročnými tréningami počas prípravy na rôzne súťaže pomáha mladej Trnavčanke jej tréner, pričom prípravná fáza trvá 12 až 17 týždňov. V tom čase musí mladá žena dodržiavať skutočne tvrdý režim. Aj napriek tomu má vynikajúcu sebadisciplínu a každý deň o šiestej ráno už stojí na bežiacom páse, kde ju čaká štyridsaťminútový beh. Poobede sa venuje posilňovaniu. „Partie mám rozdelené na štyri dni, takže za týždeň odcvičím niektoré aj dvakrát,“ ozrejmuje Viera.

Okolie ju podporuje

Hoci sa môže zdať tento druh športu pre mladé dievča netradičným, s nepochopením okolia sa nestretáva. „Snažím sa obklopovať iba takými ľuďmi, ktorí majú podobné záujmy, ako mám ja, teda cvičenie, stravovacie návyky a podobne,“ vysvetľuje úspešná bodyfitnesska. Ak sa náhodou nachádza v spoločnosti ľudí, ktorí k tomuto športu nemajú vzťah alebo sa s ním nikdy nestreli, snaží sa im vysvetliť, ako funguje a prečo sa rozhodla ísť touto cestou. „Veľa ľudí mi povedalo, že by nezvládli držať také drastické diéty. Áno, súhlasím s nimi, pretože tento šport nie je pre každého,“ usmieva sa športovkyňa, ktorá si potrpí na kvalitné oblečenie. To je nevyhnutné na to, aby sa počas náročných tréningov cítila pohodlne. Aj preto sa stala tvárou butiku Pole Dance 32, ktorý ju očaril kvalitou produktov. „Oblečenie od nich je neskutočné, môžem povedať, že v lepších veciach som ešte asi ani necvičila. Navyše si nesmierne vážim, že majitelia sú starostliví. Keď si čokoľvek objednám, snažia sa, aby mi veci na súťaž čo najskôr zadovážili,“ pochvaľuje si spoluprácu. Zaobstarať kompletné sety na súťaže nie je jednoduchá záležitosť. Viera dbá aj na materiál, ktorý by sa mal skladať z polyamidu, merylu a elastanu. Napríklad plavky musí mať vyrobené špeciálne na mieru a bohato zdobené kamienkami. „Kvalita oblečenia ma osobne veľmi ovplyvňuje, pretože na tréningu sa potrebujem plne sústrediť na cvičenie a v oblečení, v ktorom cvičím, sa musím cítiť pohodlne,“ vysvetľuje. 

Skúsenosti ju ženú vpred

Napriek mladému veku má Viera za sebou už celý rad súťaží. Ako sama hovorí, každá jedna súťaž ju obohacuje o skúsenosti, zážitky a posúva ju vpred. Za najkrajší zážitok však považuje okamih, keď v roku 2016 na Slovensku vyhrala Veľkú cenu Dubnice v kategórii bodyfitness, čo vôbec nečakala. „Ešte väčší šok som zažila, keď za mnou prišli reprezentační tréneri a oznámili mi, že ma nominovali na majstrovstvá sveta do Dominikánskej republiky,“ spomína blondínka, ktorej sa v tej chvíli splnil najväčší sen. Odvtedy je reprezentantkou SAFKST IFBB International v kategórii bodyfitness a tento rok získala 3. miesto na Majstrovstvách sveta v Ekvádore.

Text:PR