5 miest, ktoré sa oplatí vidieť v Istanbule

Ak nám niekto povie Istanbul asi nás napadne Turecko a mesto, ktoré sa rozprestiera aj v Európe aj v Ázií s významnými mešitami, rôznymi historickými pamiatkami a plnom ľudí, ktorí nosia hijab. Kultúra tohto mesta je však oveľa vznešenejšia a veľkolepejšia. Po prechádzke mestom všade cítite štipku histórie z osmanskej a byzantskej kultúry. Poďme sa teda spolu pozrieť na tipy na cestovanie a na to, čo sa oplatí vidieť v Istanbule.

5 miest, ktoré sa oplatí vidieť v Istanbule
5 miest, ktoré sa oplatí vidieť v Istanbule (Foto: unsplash.com)

1. Chrám svätej múdrosti

Alebo taktiež Hagia Sofia je chrám na Zlatom rohu, ktorý bol skoro tisíc rokov najväčším krytým mestom na svete a až v 16. storočí sa stal dominantou mesta. Dnes ho navštevujú tisícky turistov a keď ho zbadáte, uvidíte prečo. Nedávno prešla rekonštrukciou a dnes jej z nej múzeum, ktoré môžete navštíviť.

2. Mešita Sultanahmet

Dodnes funkčná, obrovská mešita s neuveriteľne krásnou architektúrou a šiestim minaretmi. Pred vstupom si však dajte pozor, musíte byť oblečený podľa tamojšieho „dresscode-u“ to znamená, žiadne šortky, odhalené ramená a podobne. Tiež je potrebné sa pred vstupom vyzuť.

3. Galatská veža

Pozoruhodná veža týčiaca sa nad mestom Istanbulu. Je z nej vidieť na všetky nádherne pamiatky tohto mesta. Prechádza k nej taktiež most, ktorý je známy tým, že priamo z nej rybári chytajú ryby a v neďalekých reštauráciách sa aj spracovávajú.

5 miest, ktoré sa oplatí vidieť v Istanbule
5 miest, ktoré sa oplatí vidieť v Istanbule (Foto: unsplash.com)

4. Palác Topkapi

Palác je najnavštevovanejším miestom spomedzi všetkých pamiatok Istanbulu. Bol postavený v 15. storočí sultánom Mehmetom II. Je sprístupnený verejnosti a je z neho takisto krásny výhľad na mesto. Počas rokoch bol niekoľkokrát prestavený, podľa aktuálnych potrieb doby. Vo vnútri nájdete miestnosti so šperkmi, oblečením a zbraňami istej doby.

5. Gran Bazaar

Ak ste už unavený zo všetkých tých pamiatok, pozrime sa spolu na najväčšie nákupe centrum a modernú časť mesta. Nachádza sa tu vyše 4000 obchodov, aby ste si vedeli vybrať. Rozprestiera sa na 65 uličkách a nájdete tu od Egyptských trhov až po rôzne oblečenie naozaj všetko.

Vydajte sa teda preskúmať novú kultúru a nové veci, ktoré vám zaiste prinesú mnoho skúseností a krásnych zážitkov z mesta, ktoré patrí k tým najkrajším na celom svete. Veď kde nájdete zvláštnejšie náboženstvo a zvyky ako sú v Turecku? Pozrite aj na magazín pre študentov Studentom.sk, kde taktiež nájdete článok na túto tému.