Ako vybrať vaničku do kufra

Nie len v novom ale aj staršom vozidle oceníte, ak sa špina z prevážaného nákladu nedostane do čalúnenia. Na jeho ochranu slúžia vaničky do kufra. Aby sa vám lepšie vyberalo, pripravili sme pre vás krátky návod ako na to.

Ako vybrať vaničku do kufra
Ako vybrať vaničku do kufra (Foto: unsplash.com)

Koberec alebo vanička do kufra

Do kufra auta si môžete kúpiť vaničku alebo koberec. Koberec do auta však nemusí čalúnenie dokonale ochrániť. Keďže nemá vyvýšené okraje, hrozí, že sa do čalúnenia dostanú napríklad vyliate tekutiny. Na druhej strane niektorým vodičom nevyhovujú práve vyvýšené okraje vaničky do kufra, pretože im v niektorých momentoch zavadzajú.

Vaničky do kufra vďaka lepšej ochrane čalúnenia zjednodušia aj jeho čistenie. Ich výhodou je, že si ich môžete kúpiť v modeli vhodnom presne pre váš typ auta. Nemusíte preto merať presné rozmery. Stačí, ak si u predajcu autodoplnkov vyberiete značku a typ vášho auta. Vďaka tomu vanička do kufra presne zapasuje. Na trhu nájdete aj univerzálne vaničky do kufra. Napriek tomu, že si ich vyberiete podľa rozmerov vášho kufra, môže sa stať že do neho presne nezapasujú.

Plastová alebo gumená vanička do kufra

Pri kúpe vaničky do auta máte na výber z dvoch variantov. Môžete si kúpiť plastovú alebo gumenú vaničku. Výhodou oboch materiálov je jednoduché čistenie. Dokonale tiež ochránia čalúnenie auta pred prachom aj tekutinami. Plastové vaničky sú odolnejšie, no nemôžete ich v prípade potreby zrolovať. Pre lepšiu stabilitu v kufri bývajú vybavené protišmykovou vrstvou.

Gumené vaničky do kufra sú výhodnejšie, ak potrebujete s vaničkou manipulovať. Sú totiž ľahšie ako plastové vaničky. Môžete ich z kufra vybrať a zrolovať a v prípade potreby do neho znovu položiť. Výborne sa prispôsobia interiéru auta a zabránia tiež pošmyknutiu prevážaného nákladu. Nevýhodou môže byť nižšia odolnosť materiálu. Gumené vaničky do kufra môžete ľahšie odrať ostrými predmetmi.

Text:PR