Zaujímavosti zo sveta módy a obliekania

Metropoly obliekania a štýlu sídlia v New Yorku, Miláne a v Paríži. Každá spomenutá metropola má dvakrát do roka svetovú prehliadku a hostí celosvetových návštevníkov nielen zvučných mien v odbore. Najslávnejšie módne prehliadky sa väčšinou konajú vo februári a septembri.

Zaujímavosti zo sveta módy a obliekania
Zaujímavosti zo sveta módy a obliekania (Zdroj: unsplash.com)

Mužské gombíky na košeli sa nachádzajú na pravej strane, gombíky na ženskej košeli sú na ľavej strane. Deti, ktoré nosili presne také isté oblečenie ako dospelí – tento trend obliekania platil až do 19. storočia. Tuxedo alebo priliehavý oblek s motýlikom, ktorý nosia Američania, je v Anglicku považovaný za večerný oblek a v Londýne sa jeho biela verzia využíva rovnako na spoločenské udalosti.

Puzdrová sukňa alebo strih do tvaru písmena A navrhol francúzsky módny návrhár Christian Dior v 50-tych rokoch 20. storočia, odkedy sa rozšírili do sveta a sú veľmi obľúbené. Sukne a šaty však vníma západná časť sveta ako oblečenie pre ženy, zatiaľ čo v iných častiach sveta ako napríklad v Škótsku sú spomínané sukne záležitosť aj mužského oblečenia. Blízky východ v hojnej miere využíva celotelový odev.