Spite kvalitne!

Dnes už nie je problém vybrať si krásnu posteľnú bielizeň. Obchody sú plné vkusných obliečok rozmanitých vzorov, farieb i materiálov. Lenže aj keď pôsobia na prvý pohľad krásne, neznamená to, že materiál, z ktorého sú vyrobené, je kvalitný. Na čo všetko si treba pri ich kúpe dávať pozor?

Spite kvalitne!
Spite kvalitne! (Foto: scanquilt.sk)

Existuje viacero materiálov, rozmerov aj typov obliečok. Záleží od preferencií zákazníka, či uprednostní väčší alebo menší rozmer vankúšov a obliečok, aký materiál mu vyhovuje alebo akú sumu si môže dovoliť investovať. Ak sa pri ich nákupe neviete rozhodnúť alebo nedokážete odhadnúť, ktorý materiál je najvhodnejší, odborníci zo SCANquilt vám ochotne a profesionálne poradia.

Nie je bavlna ako bavlna

Bavlnené obliečky sú klasika, ktorá sa používa už celé generácie. Napriek narastajúcej konkurencii nových materiálov zostávajú najobľúbenejšou voľbou pri výbere posteľnej bielizne. Dôvodom je i fakt, že sú veľmi príjemné na pokožku, pružné a mäkké. Výborne sajú pot, no zároveň sú priedušné. Výhodou bavlny je aj cenová dostupnosť, ktorá výrazne nezaťaží vašu peňaženku.

Ak však uprednostňujete jemnejší materiál, vhodnou voľbou je satén. Obliečky z bavlneného saténu zaručia dokonalé pohodlie. Vyrábajú sa z vysokokvalitnej bavlnenej priadze s jemným leskom na povrchu. Materiál je veľmi pevný, trvanlivý a pôsobí luxusne. Dnes ho už bez problémov možno kúpiť v úprave bez žehlenia.
V lete tieto obliečky príjemne chladia, no na zimu je však vhodnejší flanel. Pri údržbe však treba byť opatrnejší. Odporúča sa prať ich pri nižšej teplote a naruby.

Ďalšou možnosťou sú flanelové obliečky. Sú vyrábané zo 100-percentnej bavlny vyššej gramáže, ktorá je husto tkaná. Vyznačujú sa vysokou hrejivosťou, preto sú vhodnejšie najmä na chladnejšie dni alebo pre ľudí s horšou termoreguláciou.

Nenáročné na údržbu

Na krepové obliečky nedá dopustiť množstvo ľudí. Jedným z hlavných dôvodov je fakt, že sa nemusia žehliť. Klasický krep sa vyrába zo 100-percentnej bavlny, preto disponuje vlastnosťami, ako je mäkkosť, pružnosť a priedušnosť. Nie každému však môžu vyhovovať aj na dotyk, keďže sú charakteristické svojím „nariaseným“ povrchom.

Obliečky z umelých vlákien

Existujú aj saténové obliečky vyrobené z polyesteru. Na rozdiel od bavlneného saténu je tento materiál chladivý, hodí sa preto skôr na leto. Veľa ľudí si často mýli bavlnenú verziu saténu s tou z umelého vlákna. Dôležité je pozrieť si zloženie materiálu, aby sme sa vyhli nechcenému omylu pri kúpe.
Na trhu dostať aj obliečky z mikrovlákna vyrobené zo
100-percentného polyesteru alebo obliečky z polybavlny, ktorá je zmesou bavlny a polyesteru. Výhodou oboch variantov je cenová dostupnosť výrobkov z týchto materiálov.

Vhodnejšia je bavlna

„Ideálna posteľná bielizeň je zo 100-percentnej česanej bavlny, priadze sú jemnejšie a pevnejšie ako mykané. Okrem toho sú na dotyk príjemné, mäkké a nevyžadujú žehlenie, ak sa pri údržbe dodržujú symboly ošetrovania,“ vysvetľuje Marianna Braun, odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt. Zároveň dodáva, že nekvalitnú obliečku prezradí nízka gramáž metráže. Ide o na pohľad riedku tkaninu cca 110 – 125 g/m².
Väčšinou takéto výrobky pochádzajú z Ázie.

Kvalita nadovšetko

Platí, že do kvalitnej posteľnej bielizne sa oplatí investovať. Takéto obliečky totiž ani po viacerých praniach nestrácajú na kvalite – hrúbka, mäkkosť, pružnosť či farba ostávajú zachované – a odvďačia sa dlhými rokmi dobrej služby. Spánkom predsa strávime až tretinu svojho života, je preto dôležité, aby sme sa počas oddychu cítili komfortne. Lacnejšie varianty vo väčšine prípadov ešte stále disponujú klasickým zapínaním na gombíky, kým tie drahšie už majú všité pohodlné uzatváranie na zips.

Text:PR