Niekoľko tipov na nie úplne tradičný darček

Zdroj: PR
Keď sa blíži nejaký sviatok, často uvažujeme, akým darčekom nášho blízkeho obdarovať. Sú takí, ktorí majú o svojich darčekoch jasné predstavy. Ale môžu byť situácie, keď chceme obdarovať niečím, čo má od ponožiek a teplákov ďaleko.

Nabíjanie zo slnka
Používanie mobilných zariadení je už dnes úplne bežná záležitosť. Aj keď sa používajú stále väčšie batérie, výkonnosť mobilných telefónov a tabletov je veľmi vysoká a preto potrebujú aj viac energie. Preto je dôležité mať k dispozícii zdroj energie pre nabíjanie takýchto zariadení. Čo však v prípade, že ten, ktorého chceme obdarovať, trávi veľa času v miestach, kde nie je elektrická sieť? Môže využívať slnko ako zdroj energie. Stačí mu na to solárna nabíjačka. Výber je veľmi široký. Ak stačí čiastočné dobitie batérie, poslúži aj malá, ľahká solárna nabíjačka na mobil. Chce dobíjať rýchlejšie a viac, no väčšia power banka je už váhou cítiť v batožine?

Zdroj: PR

Na výber sú skladacie, ale výkonné solárne nabíjačky na mobil. A aby nezaberali pri turistike veľa miesta, môžu sa zavesiť na batoh, a dobíjajú aj počas chôdze. Ak je dôležité zobrať si power bank so sebou, ale pobyt sa môže predĺžiť, sú v ponuke power banky so zabudovaným solárnym panelom. Ak aj energie ubúda, pomocou solárneho panelu sa priebežne môže dopĺňať. Výkonnejšie solárne nabíjačky dokážu dobíjať aj tablety, alebo notebooky. Takéto nabíjačky sú však už určené pre iné podmienky, ako je bežná turistika. Výber je veľmi široký, a solárnu nabíjačku je možné využívať aj doma po celý rok, čím sa ušetria aj náklady na elektrinu, keďže nabíjať budeme zo slnka, nie z elektrickej zásuvky.

Voda ako zdroj elektriny
Ak chceme niekoho potešiť netradičným, a zaujímavým darčekom, môžeme mu vybrať taký, ktorý pre svoju prevádzku nebude potrebovať ani elektrickú zásuvku, ani solárny panel, stačí mu na to voda. Napríklad hodiny s budíkom a teplomerom, ktoré fungujú na vodu. Stačí naliať malé množstvo vody. Na displeji bude svietiť čas, bude fungovať budík, a ukážu aj teplotu.
Počúvate v sprche rádio? Alebo chcete počúvať v sprche rádio? Môžete, a nepotrebujete k nemu žiadnu elektrickú zásuvku. Stačí sprchová batéria, na ktorú sa namontuje rádio.

Zdroj: PR

Zdrojom energie bude pretekajúca voda. Je to energeticky efektívne, keďže elektrina sa získava z pretekajúcej vody. Takto môžete počúvať hudbu, alebo správy, priamo v sprche. Toto drobné vylepšenie každodenného komfortu je príkladom efektívneho využívania energie ktorá v opačnom prípade končí nevyužitá, spláchnutá dole odtokom vašej sprchy.

Vzdelávacie hračky
Vhodné hračky pre deti nemusia byť len tie, ktorých sú plné televízne reklamy. Hračky môžu hravou formou deti naučiť, ako využívať obnoviteľné zdroje energie. Jednou možnosťou môžu byť solárne hračky. Môžu to byť rôzne stavebnice, z ktorých si deti poskladajú hračky, a zdrojom elektrickej energie je solárny panel. Z jednej stavebnice môže byť poskladaných niekoľko hračiek, ako rôzne autíčka, nakladače, roboti a podobne. Rozvíja sa tak fantázia, aj vedomosti.

Zdroj: PR

Ďalšou možnosťou môžu byť hračky, poháňané elektrinou, získanou z vody. Zo stavebnice sa poskladá autíčko, motorka alebo iná hračka, pridá sa niekoľko kvapiek vody, a autíčko sa rozbehne. Autíčka môžu byť poháňané aj vzduchom. Po poskladaní sa stane pohonom stlačený vzduch. Takéto hračky sú vhodné nielen pre deti, ale zabavia sa pri nich aj mnohí dospelí.

Text: PR