Čo sa stane s naším telom, ak zanedbáme sex

Sex je jedným z najsilnejších druhov potešenia, no okrem toho je to dôležitý biologický proces, ktorý ovplyvňuje fyzické a emocionálne zdravie ľudí. Ak je jeho prirodzená dávka obmedzená, necítime sa dobre a dobrovoľne sa pripravujeme o príjemné chvíle. Negatívnych dopadov takejto abstinencie je však oveľa viac, a aby ste sa im vyhli a boli pre vás varovným signálom, niektoré z nich si spomenieme.

Čo sa stane s naším telom, ak zanedbáme sex
Čo sa stane s naším telom, ak zanedbáme sex (Foto: zoznamka.singles)

Nedostatok sexu ovplyvňuje emocionálny stav

Dlhodobá absencia sexuálnej intimity spôsobuje nielen fyzické problémy, ale tiež prispieva k rozvoju neurologických porúch. Môžu sa prejaviť u každého človeka rôznymi spôsobmi: podráždenosť, depresia, celková apatia, zhoršenie sebaúcty, vznik obsedantných myšlienok a fóbií.

V niektorých prípadoch môže nedostatok pravidelnej fyzickej intimity viesť k samovražde. Preto vtipy o nedostatku tejto zábavy nie sú až také nezmyslené. Vysvetľuje sa to nedostatkom hormónov produkovaných počas sexu. Kľúčovými sú serotonín a dopamín, ktoré sú zodpovedné za pocit šťastia a potešenia. Ich nedostatok si nespokojní ľudia potom snažia doplniť alternatívnymi zdrojmi, ako sú jedlo alebo alkohol. Vy to môžete skúsiť na sex zoznamke.

Znížená produkcia testosterónu

Okrem emocionálnej nestability vedie neprítomnosť opačného pohlavia k zníženiu produkcie testosterónu a to je jedna z najdôležitejších vecí na udržanie mužskej aktivity. Testosterón ovplyvňuje rast vlasov, silu svalov, silu kostí, erekciu a príťažlivosť ženského pohlavia.

Na pozadí narušenia týchto procesov u človeka môže nastať nespavosť a potenie, oslabenie imunitného systému, celková nevoľnosť a fyzická slabosť. Je možné zvýšiť hladinu testosterónu s dodatočnou fyzickou aktivitou, ale na pozadí depresívnych nálad je to ťažké. Preto je dôležité nenahradiť tento nedostatok sexom.

Postupujúca apatia voči partnerovi

Tomuto problému najčastejšie čelia dospelí manželia. Kvôli monotónnosti a statickej povahe intímneho života strácajú vzájomnú príťažlivosť. Funguje to ako snehová guľa a po dlhej pauze bude ťažšie oživiť záujem o stáleho partnera.

Aby ste tomu zabránili, musíte sa vyhnúť stagnácii a nezmeniť sex na monotónnu rutinu. Musíte neustále skúšať niečo nové, aby sa sexuálny záujem o partnera nevytratil.

Problémy s potenciou

Áno, jednou z príčin skorej dysfunkcie u mužov je nedostatok sexu. Je to ako so zbraňou, ktorú ste dlho nepoužívali: jej mazanie vyschlo, niektoré časti zhrdzaveli a zdeformovali sa. V dôsledku toho nemusí v správny čas strieľať. Podobne je to aj pri prostatitíde.

Určite to preto nepodceňujte a snažte sa aspoň raz za čas intímne zblíženie s partnerom vyhľadávať.

Text:PR