7 dôvodov prečo kupovať lokálne potraviny

Bratislava, 16. januára 2020 – Lokálne potraviny sú Slovákom čoraz sympatickejšie. Do popredia sa dostáva tzv. udržateľné poľnohospodárstvo, ktoré je šetrnejšie k životnému prostrediu a hospodárnejšie využíva prírodné zdroje vrátane vody a pôdy. Slováci si zároveň začínajú uvedomovať, že domácim potravinám a produktom sa dá dôverovať. Nakupovať slovenské lokálne produkty začína byť prirodzenou voľbou spotrebiteľov. Vysvetlíme vám, prečo sa oplatí nakupovať lokálne potraviny.

7 dôvodov prečo kupovať lokálne potraviny
7 dôvodov prečo kupovať lokálne potraviny (Foto: unsplash.com)

1. Pravá chuť a čerstvosť

Domáce potraviny sú synonymom pravej chuti, pretože nemuseli byť zbierané polosurové a cestovať na pulty predajní mnohé kilometre. Čím dlhšie potraviny cestujú, tým viac sa znižuje ich nutričná hodnota a plnosť chuti. Na Slovensku je z poľa na pult veľmi krátka vzdialenosť. Večer pre produkty príde auto a na druhý deň si ich zákazníci môžu kúpiť na pultoch predajní.

2. Sezónnosť produktov

Zelenina a ovocie sú najlepšie, keď sa kupujú počas ich sezón. V zime domáci farmári predávajú aktuálne dostupnú prezimovanú zeleninu a ovocie, v lete a na jeseň zase čerstvé slovenské marhule, jahody, bobuľovité ovocie, na jar napríklad jarnú cibuľku a podobne. „Od lokálnych dodávateľov odoberáme sezónne ovocie a zeleninu. Od dodávateľa z Dunajskej Lužnej hlavne jablká a hrušky. Minulý rok sme rozbehli projekt s malým farmárom Gejzom Vargom, ktorý nám počas sezóny dodáva cuketu, tekvicu alebo na jeseň a zimu cviklu,“ uviedol riaditeľ nákupu Martin Mašeja, zo siete potravín Kraj.

3. Bezpečnejšie a výživnejšie

Zelenina a ovocie od slovenských farmárov majú vysokú výživovú hodnotu a spôsob ich pestovania je bez zbytočnej chémie. Pesticídy, antibiotiká, hormóny a genetická modifikácia je niečo, čo by v zelenine byť nemalo. Miestni poľnohospodári používajú ekologické metódy, živiny sú zachované tak prirodzene, ako je to možné.

4. Dobrá cena

Ak nakupujete potraviny práve vy, mali by ste myslieť na celú rodinu. Práve preto môžete v Kraji pre svoje ratolesti nakúpiť EKO či BIO produkty za dobré ceny. Navyše, potraviny putujú priamo od pestovateľa na pult predajní, takže sa nenavýši cena pre sprostredkovateľa obchodu.

5. Podpora ekonomiky

Kúpou lokálnych potravín ľudia prispievajú k rozvoju ekonomiky, šetria životné prostredie, podporujú malých slovenských farmárov, sady a roľníkov. Navyše, nákup od lokálnych farmárov podporuje ich živobytie.

6. Väčší výber

Výber ovocia a zeleniny v obchodoch je obmedzený na to, čo je v dopyte zo strany verejnosti. Skúste navštíviť potraviny Kraj, a budete prekvapení zo širokej škály produktov na predaj. „V súčasnosti spolupracujeme s 15 slovenskými a zahraničnými dodávateľmi. Počas sezóny oslovujeme domácich pestovateľov a snažíme sa zákazníkovi ponúknuť tovar lokálnej produkcie, mimo sezóny sa nevyhneme dovozu, kde zasa hľadáme alternatívy v Španielsku a Taliansku, aby sme zákazníkovi ponúkli tovar v zodpovedajúcej kvalite a primeranej cene. Zo slovenských dodávateľov si zákazníci veľmi obľúbili napr. mikrozeleninu od Mareka Jankoviča alebo BIO zemiaky z Eko farmy Važec,“ doplnil Mašeja z Kraja.

7. Viac informácií o pôvode

Pri lokálnych potravinách poznáte ich pôvod. Napríklad v sieti moderných potravín Kraj je podiel slovenských výrobkov až 60 %. Kraj navyše neustále vyhľadáva poctivých farmárov a dodávateľov a ponuku rozširuje. Majiteľmi malých fariem sú často jednotlivci alebo rodiny, ktorým záleží na kvalite toho, čo ponúkajú zákazníkom.

O spoločnosti TERNO real estate

Spoločnosť TERNO real estate aktuálne prevádzkuje cca. 100 predajní Terno a Moja Samoška. V marci 2018 predstavila prvú predajňu pod názvom KRAJ, v súčasnosti ich už prevádzkuje 18 a plánuje ďalšiu expanziu.

Text:PR