5 tipov na zvládanie stresu

Odolnosť proti stresu je veľmi dôležitá, bez ohľadu na to, v ktorej oblasti pracujete alebo čo aktuálne robíte. To, ako dokážete na zložité situácie v živote reagovať a ako ich zvládnete, rozhodne o vašom úspechu. Nie je to však vždy také jednoduché, preto sa poďte spolu s nami inšpirovať najlepšími tipmi, ako zvládnuť stres.

5 tipov na zvládanie stresu
5 tipov na zvládanie stresu (Foto: PR)

Žijeme v uponáhľanej dobe, v ktorej sa snažíme uspokojiť všetky potreba na úkor svojho voľného času. Máme svoje emócie a city, ktoré ovplyvňujú každý jeden krok. Oznámenie náhleho úmrtia vo Zvolene – jedného z najbližších členov rodiny alebo blízkeho priateľa nás môže položiť na kolená.

Aj napriek tomu sa však musíme snažiť v každej jednej situácii ovládať a zvládať situácie, spôsobujúce stres. V opačnom prípade nás to môže ohroziť na živote. Skúste to spolu s nami zmeniť. Vieme, ako sa dajú niektoré náročné veci zvládať ľahšie.

1: Vráťte sa k úlohe s čerstvou hlavou a novými myšlienkami

Všetci ten pocit, keď sa pozeráme na prázdny dokument v notebooku a nevieme, čo napísať, dôverne poznáme. Slová a správne zameranie jednoducho neprichádzajú. Čo v takýchto chvíľach robiť? Zastavte sa, oddýchnite si a vráťte sa k úlohe neskôr a s hlavou novým myšlienok.

2: Niečo si skúste odložiť na neskôr

Aj keď prokrastinácia k produktivite moc neprispieva, nie sme stroje a niektoré veci jednoducho naraz urobiť nedokážeme. Mozog každého jedného človeka sa dokáže sústrediť naraz najviac na 4 až 6 úloh. Ak ich je viac, pozornosť a produktivita klesá. Skúste si preto na moment odpočinúť a dajte o tom vedieť aj svojmu okoliu. Váš tím bude vďaka tomu nezávislejší a efektívnejší a nebudete unavení.

3: Nedovoľte, aby vás ovplyvňovali emócie

Keď prichádza stres, nedokážeme mať pod kontrolu naše správanie. Často sa potom riadime emóciami a nie logikou.

Keď začnete cítiť, že vás ovláda stres, urobte krok späť. Opýtajte sa sami seba: či nebudete nasledovný čin zajtra ľutovať?

4: Prestaňte plánovať pomstu

V podnikaní buďte pripravení na to, že sa vás vaši konkurenti pokúsia na každom kroku pripraviť o zisk a úspech na trhu. Najlepšie je na tieto útoky pokojne reagovať.

Stres spôsobuje hnev a túžbu po pomste. Pomsta je ale často rozptýlením a nikdy nebude prospešná. Je lepšie zostať v pokoji a sústrediť sa na činnosti, ktoré pomôžu vašej spoločnosti napredovať.

5: Nepreháňajte

V dôsledku stresu sa aj jednoduchý problém môže zdať obrovský. Ale iba zriedka je všetko tak zlé, ako sa zdá. Nikdy to nie je koniec sveta, pri ktorom by ste mali prísť o hlavu.

6: Využite stres na to, aby ste sa zlepšili

Áno, aj stres vás môže motivovať, ak sa správne používa. Ak sa mu postavíte tvárou v tvár a prekonáte ho racionálnym riešením, stanete sa silnejším a odolnejším. Tak to pri najbližšej možnej príležitosti vyskúšajte a v prípade ohrozenia sa nebojte požiadať o pomoc.

Text:PR