4 tipy ako dehydratovanej pokožke navrátiť vitalitu

Základom zdravej pleti je jej dostatočná hydratácia. Agresívne kozmetické a čistiace prostriedky, veľmi horúca voda či vplyvy počasia však môžu zapríčiňovať jej postupné vysušovanie a stratu kondície. Týkajú sa starosti o dehydratovanú pleť aj vás? Bojujete s kožnými problémami a neviete si s nimi dať rady? Poradíme vám, ako komplikácie zmierniť a úplne zastaviť pomocou prirodzených procesov a prírodných látok.

4 tipy ako dehydratovanej pokožke navrátiť vitalitu
4 tipy ako dehydratovanej pokožke navrátiť vitalitu (Foto: PR)

Vitalita pleti je odrazom pitného režimu človeka

Pri riešení akéhokoľvek problému je potrebné začať od absolútnych základov a ani my nebudeme postupovať inak. O vplyve pitného režimu na celkovú vitalitu organizmu ste už možno počuli – verte, že tieto informácie sú absolútne pravdivé. Najjednoduchší a zároveň najprirodzenejší spôsob, ako udržať pokožku hydratovanú, tkvie v pravidelnom pitnom režime. Priemerný dospelý človek by nemal počas dňa prijať menej ako 2 až 2,5 litra tekutín. Najlepšia je čistá voda, čaj, polievky, vodnú bilanciu ale doplní aj konzumácia šťavnatej zeleniny (uhorky, paprika, rajčina).

Horúca voda zrelaxuje myseľ, suchej pokožke však veľmi neprospieva

Mnohí z nás si bez horúceho kúpeľa či sprchy nevedia predstaviť záver dňa. Pravdou ale je, že podobný luxus si môžu dovoliť najmä ľudia, ktorí netrpia kožnými problémami. Všetci ostatní by sa horúcich kúpeľov mali vyvarovať, pretože napomáhajú odstraňovaniu pre telo prirodzených olejov z pokožky. Hydratácia pleti sa dá podporiť inak. Vhodnejšie je zvoliť skôr chladnú (ani opačný extrém, príliš studená, nie je dobrý) sprchu – na pokožku nepôsobí dráždivo a navyše ju prekrvuje.

4 tipy ako dehydratovanej pokožke navrátiť vitalitu
4 tipy ako dehydratovanej pokožke navrátiť vitalitu (Foto: PR)

Pomocníci z južných oblastí

S produktmi z olív či avokádom sa v kuchyniach ešte len učíme pracovať. Ak vás ale trápi dehydratovaná pokožka, rozšírte ich využitie aj o oblasť takpovediac medicínskej kozmetiky. Vezmite si napríklad olivový olej – ten je zvlášť bohatý na antioxidanty a zdravé mastné kyseliny, zložky, ktoré pokožka potrebuje. Aplikujte teda panenský olivový olej do pokožky pomocou masáže pred či po sprchovaní a budete tak preventívne pôsobiť proti vysušovaniu pleti.

Avokádo je ďalším zázrakom z exotických oblastí. V kuchyni slúži aj ako náhrada rastlinných či živočíšnych tukov, no nemusí sa len konzumovať. Obyčajným rozotrením avokáda získate 100% prírodnú pleťovú masku, ktorá pokožku hydratuje, osvieži a celkovo vyživí.

4 tipy ako dehydratovanej pokožke navrátiť vitalitu
4 tipy ako dehydratovanej pokožke navrátiť vitalitu (Foto: PR)

Med – zázrak z domácich zdrojov

Naši predkovia vedeli o účinkoch a ozdravujúcej sile medu možno viac, ako vie človek modernej doby. Med je skvelým a chutným sladidlom, no jeho účinky by ste mali využiť aj pri starostlivosti o suchú pleť. Pôsobí totiž antibakteriálne a hydratačne, vďaka čomu je skvelým prostriedkom v boji proti infekciám, podráždeniu a je tiež veľmi účinný na poli hydratácie pokožky. Med stačí naniesť na suché miesta, nechať pôsobiť 5-7 minút a následne opláchnuť vlažnou vodou – túto kúru by ste mali opakovať počas niekoľkých dní a pokožka by sa počas tejto doby mala znateľne upokojiť.

Text:PR